Slávnostná inaugurácia nového organa

25.6. počas omše prebehla inaugurácia a požehnanie nového elektronického virtuálneho organa, špeciálne navrhnutého pre miloslavovský Kostol Božieho milosrdenstva.
Samotný elektronický organ je zvukovo veľmi dobre vybavený najmä na použitie v rámci liturgie, ale zvládne zahrať aj plnohodnotný organový koncert. Zvukové vzorky jednotlivých registrov pochádzajú z veľmi cenného organa, ktorý sa nachádza v kostole sv. Štefana vo francúzskom meste Caen. Pôvodný nástroj má 3 manuály a 50 registrov, jedná sa teda o pomerne veľký organ. Keďže však miloslavovský kostol je veľkostne menší a najmä má špecifickú suchú akustiku priestoru, zhotoviteľ organa sa rozhodol, že zvolí menší počet registrov, najmä preto, aby organ znel vierohodne a uveriteľne. Ozvučenie pozostáva zo 6 stredo-výškových monitorov, ktoré sú naklonené tak, aby čo najlepšie vykryli celý priestor kostola. Monitorom sekunduje basový reproduktor, ktorý je položený na zemi vedľa organa. Organ je zhotovený z veľmi kvalitných materiálov a komponentov. Prevedenie dreva je dub svetlý.

Elektronický virtuálny organ VIRTUA (2 manuály + pedál)

Registrová dispozícia:

I. HLAVNÝ STROJ (C – c4)II. ŽALÚZIOVÝ STROJ (C – c4)PEDÁL (C – g1)
Principál 8′
Burdon 8′
Salicionál 8′
Unda maris 8′
Oktáva 4′
Flauta oktav. 4′
Superoktáva 2′
Cimbál 3x
Roh nočný 8′
V. da gamba 8′
Vox celeste 8′
Flauta jemná 4′
Nasard 2 2/3′
Flageolet 2′
Tercia 1 3/5′
Hoboj 8′
Subbas 16′
Echobas 16′
Principálbas 8′
Fagotbas 16′

SPOJKY (II-I, II-I Sub, II-I Super, I-P, II-P)
HRACIE POMÔCKY (Tremolo II.)
O 16 hodine na novom organe zaznel organový koncert, ktorý odohral vynikajúci organista a skladateľ István Nagy z Komárna.

Facebook