Sv. omše cez Youtube kanál

Vysielanie sv. omší cez internet je realizované súkromnou profesionálnou kamerou a notebookom.

Na pripojenie do internetu sa doteraz používali súkromné mobilné dáta Juraja alebo Jana. Keďže farský úrad je v tesnej blízkosti kostola, rozhodli sme sa po dohode s p. farárom Mikulom o prepojení kostola a fary, aby sme mohli využívať na vysielanie internet z farskej budovy.

Uvažovali sme nad viacerými možnosťami (Wifi, priamy kábel LAN) ale po konzultácii s Marianom Minárom, odborníkom z Dunajskej Lužnej, ktorý prevádzkuje internetové pripojenie firiem a domácností, rozhodli sme sa pre prepojenie cez mikrovlnný spoj. Jemu patrí veľká vďaka, lebo nám bezplatne nastavil obe zariadenia takmer na počkanie. Tiež nám venoval svoj čas pri konzultáciách ohľadom realizácie a zapožičal nám aj skúšačku na RJ45 spoje. Celá realizácia od rozhodnutia, objednania a dokončenia trvala 2 týždne.

Dnes je na streche farského úradu umiestnená jedna anténa. Druhá anténa je umiestnená zo zadnej strany zvonice. Z antény je vedená kabeláž do miestnosti pri spovednici, kde je umiestnený router a ďalšie potrebné zariadenia, ako bleskopoistka a napájanie antény (POI). Pri tej príležitosti sme cez Wifi AP (active point) dotiahli internet aj do pastoračnej miestnosti, pod televízor. Tu je možné pripojenie na internet s notebookom cez pripravený kábel.

V kostole je natiahnutá štruktúrovaná kabeláž až k vchodovým dverám, ktorá je ukončená dvojzásuvkou RJ45. Už minulú nedeľu 26.04.2020 bola vysielaná sv. omša cez tento spoj. Na farskom úrade bol najnižší balík internetu, preto sme boli nútení vysielať v zníženej kvalite. Od 01.05.2020 bude navýšený internet UPLOAD do 12 Mb/s a to nám umožní vysielať v HD kvalite. Zmena internetu predstavuje navýšenie poplatku o cca. 5€ mesačne pre farský úrad.

Celkové náklady na materiál boli 250€ = 2x anténa, 1x držiak na anténu 2x bleskopoistka, 2x POI, Wifi router v kostole, AP point v pastoračke, 100m kábla FTP Cat5E, krabica na umiestnenie bleskopoistky, POI a 4 zásuvky, štvorzásuvka, rozvodová krabica na stenu pod dvojzásuvku RJ45, ktorú sme dostali darom.

Ďalšie potrebné veci na inštaláciu ako vrtáky, úchyty káblov do steny, tmel, lepidlo, hmoždinky, vruty, … nebolo potrebné kupovať, boli použité súkromné zásoby montážnikov. Príprava a montáž s konfiguráciou nám trvala 3 x 4 hodiny.

Plány:

Už dávnejšie sme uvažovali o prepojení kostola a pastoračného centra. Dnes je počas sv. omše počuť v pastoračnej miestnosti dianie z kostola cez reproduktor. Radi by sme do pastoračnej miestnosti pripojili aj obraz. Na to by bolo potrebné nainštalovať vhodnú kameru nad vchod, ktorá by snímala oltár, sedes i ambónu a video signál by sa cez existujúcu kabeláž premietal v existujúcom televízore. Vedľa kamery

by mohol byť nainštalovaný aj dataprojektor, cez ktorý by sme vedeli na stenu premietať texty i piesne.

Oslovili sme firmu, ktorá sa venuje podobnej problematike. Zatiaľ nemáme presnú predstavu, čo bude všetko potrebné. Ale pokiaľ sa pustíme aj do tejto časti, budeme rovno uvažovať aj o ďalších možnostiach

využitia techniky. Ako je možnosť prenášať pravidelne bohoslužby automaticky, možnosť prenášať zvuk a obraz pri veľkých udalostiach ako hody, birmovka, svadba a iné na obrazovku vonku.

Radi uvítame vaše ďalšie návrhy na zlepšenie a pomoc.